Balım Lokma - Handan Usta
Lokma,irmik Helvası,Un Helvası,Nohutlu Pilav,Aşure,
Taziye,Mevlit,Rahmet,dilek,Düğünlerinizde 0546 5434477
Yeni Girne mevki 7478. Sk. No:16/A İZMİR
bilgi@balimlokma.com
0546 543 44 77
Lokma Hakkında
Lokma Hakkında
Lokma Nedir?   |  Rüyada Lokma   |  İrmik Helvası   |  Aşure Hikayesi
 

Helvalarımız 

Osmanlı’dan günümüze uzanan tatlı mı tatlı bir unsurdur….

Türk mutfak kültüründe Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan vazgeçilmez bir unsur olan  HELVA Osmanlı sarayında çok önemli bir tatlıdır.

Helva; Arapça kökenli olup, hulv kelimesinden türetilmiştir. Arapça kökenli hulviyyat(tatlı yemekler) veya halaviyyat kelimesinden gelmektedir. Hulv; tatlı, hoş ve güzel anlamına gelir.

19. yüzyılın sonlarına kadar “halva” diye söylenen Helva, İstanbul konuşma dilinde helvaya dönüşmüştür.

Yalnızca sarayın ve İstanbul’un değil, tüm İmparatorluğun, tüm toplumsal kesimlerin ve tüm zamanların tatlısı olan helva, ayrıca törensel bir anlam da taşır.

Osmanlı’da helva sıradan bir gıda ürünü olmaktan çıkıp sosyolojik bir değer kazanmıştır. Helvanın etrafında çok zengin, güçlü ve etkileyici bir kültür oluşmuştur. Sarayda çeşitli sebeplerle helva yapılıp yenildiği bilinmektedir.

Şunu da belirtmek gerekir ki, helva sadece sarayda yapılmıyordu . İstanbul’da çok sayıda tatlıcı ve helvacılar vardı. İstanbul’da o günlerden bugüne ulaşan ve çalışmakta olan tatlıcı ve helvacılar bulunmaktadır.

Sevincini paylaşmada, sevincine ortak etmede hangi sebep olursa olsun eş, dost ve akrabayla bir tabak helva yemek adettendi.

Halk arasında yaygın olarak helva, ölü evinde cenazeden sonra yenilir. Osmanlı sarayında ise bu düşünce tam tersidir:
Sultan III. Mustafa`nın çocuğu doğduğunda onun adına helva pişirilip, dağıtıldığını ve eğlencelerin düzenlendiğini gösteren arşiv belgesi
bulunmaktadır.